5. Yıl Mektubu - Eylül 2010

5. Yıl Mektubu - Eylül 2010

 

5 yıldır, gerçek pizzanın ne olduğunu bilenler, Raffaele’nin enfes pizzalarını tercih ediyor...

 
Müşterilerimizden en çok duyduğumuz cümle şu: “ Eşsiz lezzetin yanında, Raffaele pizzalarının en önemli özelliği; ne kadar çok yersek yiyelim, kesinlikle ne boğazda, ne midede asla bir rahatsızlık yaratmıyor. ”
 
Bunun sırrı çok basit: Pizza Raffaele’de ilk günden beri daima, en doğal, en sağlıklı ve en kaliteli malzemeler kullanılıyor…
 
Şöyle ki; 
 
Kesinlikle hiçbir kimyasal katkı maddesi ya da kimyasal koruyucu içermeyen, tamamen doğal 8 malzemeden oluşan (ve ideal sürelerde dinlendirilen) gerçek İtalyan reçeteli pizza hamurumuz ve salça ile değil, doğal domates ile yapılan ve içinde 4 değişik baharat bulunan özel pizza sosumuz, bu alanda ülkenin en iyileri arasında yer alan şeflerimiz tarafından günlük olarak hazırlanmaktadır.
( % 100 sağlık )
 
Pizzalarımız, anavatanında olduğu gibi, şeflerimiz tarafından "el ile" açılmakta ve (bir tepsi içinde ya da bir tel üzerinde, bir makinede değil) taş fırında, direkt olarak özel pizza taşları üzerinde pişirilmektedir. ( Taş üzerinde pişmenin pizzaya verdiği eşsiz lezzet... ) 
(  % 100 lezzet )
 
Pizzalarımızda şarküteri ürünleri olarak, kesinlikle % 100 dana eti ( ülkenin en güvenilir markasının en kaliteli ürünleri ) kullanılmaktadır.
( % 100 garanti )
 
İşte yukarıda yer alan bu konular ve bunlar gibi daha birçok özellikleri ile Pizza Raffaele’nin sağlıklı ve lezzetli ürünleri, 5 yılda kulaktan kulağa yayıldı ve binlerce eve girdi.
 
Teveccühünüz için binlerce kez teşekkür ediyoruz…