Personele yazılar 1

Personele yazılar 1


 
Değerli çalışma arkadaşlarım,
 
Öncelikle, Raffaele’nin bugünlere varmasında, verdiğiniz emek, yaptığınız katkı ve gösterdiğiniz başarılı performans için, hepinize çok teşekkür ediyorum. Binlerce şirketin, işletmenin çok zorluklar yaşadığı, hatta varlığını sürdüremediği, krizlerin dalga dalga geldiği bu dönemde, Raffaele dimdik ayakta ve şu son zamanlarda müşterilerimizin bana ettikleri telefonlardan anlıyorum ki, Raffaele prestijli bir marka olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. İyi günlerimiz, kötü günlerimiz oluyor, fakat şundan eminim ki, Raffaele büyüyecek ve gelecekte tüm Türkiye’nin tanıyacağı bir marka olacak. 
 
Benim hiç hoşlanmadığım davranışlardan biri, çalışanları sürekli olarak toplayıp nutuk çekmektir. Ben, sizlerin de, en az benim kadar, iş konusundaki gelişmeleri görüp kavradığınızı biliyor ve fikirlerinize, önerilerinize büyük değer veriyorum. Bu yazıda, son derece samimi duygularla, sizlere sadece birkaç düşüncemi iletmek istiyorum:
 
Beni artık yeteri kadar tanıdığınızı tahmin ediyorum. Ben, kendimi sürekli olarak karşıdakilerin yerine koyarak, olaylara onların gözü ile de bakıp, onların söz ve tavırlarını anlamaya çalışarak hareket eden, davranışlarını ona göre belirleyen ve kararlarını ona göre alan biriyim. Raffaele’nin ilk gününden bu güne değin, daima “ Ben bir işyerinde çalışan olsaydım, nasıl bir patronum olsun isterdim? ” sorusunu sorarak, kendimi bir çalışan yerine koyarak hareket ettim. Sizleri üzmek, kötü bir söz söylemek aklımın ucundan geçmedi, sizlere ve verdiğiniz emeğe daima saygı duydum.
 
Üniversitede işletme yönetimi okurken, bize bütün derslerde söylenen, “Bir işletmede giderleri en aza indirmek ve kazancı en üst düzeye çıkarmak için, mümkün olan her şeyin yapılması gereklidir” cümlesiydi. Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi için elbette kar etmesi, para kazanması çok önemlidir, fakat bence onun kadar değer taşıyan çok önemli bir konu var: O işletmede çalışanların, sadece iş gören birer makine değil, birer insan olduklarından hareket ile duygu ve düşüncelerine değer verilmesi, sorunları ile ilgili onlara yardım edilmesi, en azından yol gösterilmesi ve elbette emeklerinin karşılığının tam olarak ödenmesi... Üniversitede okuduğum yıllarda, eğer bir gün kendime ait bir işletmem olursa, üstte yer alan insani düşüncelere, en az kar ve zarar konusu kadar önem vereceğime dair kendime söz vermiştim ve Raffaele’de ilk günden itibaren bunu uygulamaya çalışıyorum.
 
Soğuk savaşın son zamanlarındaki bir Reagan – Gorbaçov zirvesinde ortaya atılan “trust but controle” yani “güven ama kontrol et” sözü çok önemlidir. Ben, elimden geldiğince işleri kontrol etmeye çalışırım, fakat güven konusu bende her şeyden daha değerlidir. Güven duyulmayan insanların 24 saat başında da dursanız, onların hırsızlık dahil olmak üzere her türlü kötülüğü yapabileceğini düşünürüm. Zannediyorum, Raffaele’deki çalışma ortamından, sizlere ne kadar güvendiğimi anlamışsınızdır. Zaten, benim güvenimi kaybetmiş bir kişinin, işyerimde çalışması artık mümkün değildir.


İstenmeden yapılmış bir hata veya bir davranış olabilir. Benim tavrım nettir, sorumluya, onu kırmadan, üzmeden, yapılan hata konusunda daha dikkatli, özenli olması için, nazikçe bir konuşma yaparım ve bu hata veya davranış, bir daha asla tekrarlanmaz ise, o olay kapanmıştır. Ancak, bilerek, isteyerek, kötü niyetle yapılan hatalar asla affedilmez, bunu yapanlar ile bir daha görüşmemek üzere yollar ayrılır... İşletmeye zarar verecek davranışlar, disiplinsizlik, işini gerektiği gibi yapmama, işletmeden çalınan para veya çok küçük bir değeri olsa da işletmeden habersizce alınan herhangi bir malzeme durumlarında, bunları yapanlar ve şahit oldukları halde bildirmeyenlerin, anında işten çıkarılmasının, hepiniz tarafından onaylanacağını düşünüyorum.
 
Benim sizlerden isteklerim;
- herkesin işini en iyi şekilde yapması, işlerin kesinlikle aksamaması,
- müşterilere daima sevecen, hoşgörülü ve güler yüzlü davranılması,
- müşterilerimizin Raffaele’den çok memnun olmasının sağlanması,
- kesinlikle ve kesinlikle şikayet alınmaması
- ve elbette, özellikle içinde bulunduğumuz kriz ortamında savurganlık yapılmaması ve elden geldiğince tutumlu olunması...
 
Bunlara karşılık olarak verebileceğim; çalışanların, Raffaele büyüdükçe daha iyi koşullar içinde, hayatlarının sonuna kadar, hak ettiklerini alarak, mutlu, güvenli bir yaşam sürdürecekleri garantisi...
 
Hepinize tekrar teşekkür ediyor, birlikteliğimizin uzun yıllar sürmesi umudu ile hepinizi sevgilerimle selamlıyorum...
 
M. Tunca Tüzün