3. Yıl Mektubu - Eylül 2008

3. Yıl Mektubu - Eylül 2008


Tam üç yıl oldu…  Üç yıl önce, kültür turizmini bırakmış ve uluslararası turizmde edindiğim “yemek” ve özellikle tutkunu olduğum “pizza” kültürü alanında adım atmaya karar vermiştim. Her şeyin yozlaştığı günümüzde, hayalimi gerçekleştirmek adına, nezih bir çizgisi olan, nitelikli, özenli bir işletmenin temellerini atmak ve yıllardır yaşadığım Ataköy’e en güzel İtalyan pizzasını getirmek için çalışmalara başlamıştım.


Benim düşüncelerimde lüks bir restoran yoktu. Amacım; yıllardır yaşadığım Ataköy’ümde, Reina’da, Papermoon’da, lüks restoranlarda yenen salataları, pizzaları yapmak ve bu pahalı lezzetleri sizlere makul bir fiyatla sunmaktı. Gösterişsiz fakat elbette maksimum hijyen koşullarında olağanüstü lezzet üreten sevimli bir işletmeydi hayalimdeki…

 
Ataköy güzel şeylere layık diyerek çıktığım yolda,  Raffaele’nin şefleri, işte o lüks restoranlardan geldiler, kısa bir süre zarfında, yaptıkları pizzaları, hazırladıkları salataları ile Raffaele’nin kulaktan kulağa tüm Ataköy’e yayılmasını sağladılar. Detaylara verdiğimiz önem gereği, bu lezzetleri hazırlarken her konuda maksimum özen gösterdiler: 
 

Ataköy’ün bayıldığı spesiyalitemiz 25 no’lu pizzamızdaki bonfile’nin marine ediliş usulunden, Sezar salatanın sosundaki ançuez oranına kadar, tüm ayrıntılarda dünya standartlarında ürünler yarattılar. Hamuru ve sosu, geleneksel İtalyan pizzasının tamamen aynısı olan ve elbette taş fırında pişen Raffaele pizzasında ve salatalarında daima en kaliteli malzemeleri kullandılar.


Benim en büyük amacım; size bu lezzetleri makul fiyatlarla sunmaktı. El yapımı Raffaele pizzalarının fiyatlarını, endüstriyel tepsi pizzaları ile karşılaştırdığımda dahi, çok az bir fark olduğunu görüyor, bunun da yukarda belirttiğim hususlar ışığında, anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum.


Bazı yoğun günlerde, saatlerde evlere serviste yaşadığımız gecikmelerin iki sebebi olduğunu belirtmek istiyorum: Tümü el yapımı olan ürünlerimizin, besin değerini ve tabii ki lezzetini kaybetmemeleri için, sipariş alındıktan sonra hazırlanması ve size bu ürünleri ulaştıran kuryelerimizin, her çıkışlarında sadece bir adrese gitmeleri… ( Bir çıkışta birkaç adrese gidildiğinde elbette pizzalar sıcaklığını ve lezzetini kaybediyor.


Yine de ilk üç yılımız içindeki siparişlerin % 95’inden fazlasının yarım saat içinde alıcılarına vardıklarını söyleyebilirim. Önümüzdeki dönemde bu gecikmelerin daha da az yaşanması için personel sayımızı artırıyor, tüm önlemleri alıyoruz.

 
Evet, Raffaele üç yıl önce doğdu, emekledi, büyüdü, ayağa kalktı, artık yürüyor. Bunun siz özel müşterilerimiz sayesinde olduğunun bilincinde olarak çok teşekkür ediyor, güzel günler diliyorum.


M. Tunca Tüzün